بازار فولاد داخلی کشور ایران همانند سایر کالاها و مواد اساسی از سویی در تلاطم امواج ناشی از تحریم، کرونا و ارز طی ۱۰ روز گذشته با روند جدیدی روبرو شده است.هرچند این روند افزایش قیمت فولاد از اواسط ماه اردیبهشت آغاز شده بود اما مدت زمانی شاهد تثبیت قیمت ها در بازار داخلی بوده ایم و پس از آن طی چند روز گذشته مجددا روند افزایش قیمت فولاد آغاز شده است.
از سویی دیگر بی برنامگی و اهمال ومسئولان، بار دیگر بازار آهن را شوکه کرد؛ شوکی با هم قدمی نرخ دلار در بازار آزاد با ثبت رکوردهای جدید که از مرز ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومانی هم گذشت، تقویت می شود. این مساله به همراه داغ شدن رقابت بر سر خرید شمش‌های کوره‌ای در بورس کالا و صعود مجدد قیمت شمش‌های القایی در بازار آزاد باعث شد دوباره طوفانی در بازار آهن به پا شود و آتشی به جان قیمت انواع مقاطع بیافتد. آتشی که البته هنوز سودای داغ‌تر شدن دارد و با نرخ‌های فضایی شمش در بورس کالا خیلی زود باید منتظر وقوع فاجعه میلگرد بالای ۱۰ هزار تومانی نیز باشیم.

بورس کالا، افزایش قیمت، شمش فولاد

بر اساس آخرین قیمت‌های اعلام‌شده از سوی نوردکاران فولادی شاهد افزایش صفر تا ۲۰۰ تومانی قیمت میلگرد آجدار،قیمت تیرآهن،قیمت نبشی و قیمت ناودانی و البته نرخ محصولات حوزه قوطی و پروفیل نیز تا ۵۰۰ تومان نسبت به روزهای گذشته و حتی در برخی شرکت‌ها تا بیش از هزار تومان نسبت به دو روز پیش بالا رفته است. البته بسیاری از نوردکاران به‌ویژه تولیدکنندگان قوطی و پروفیل ترجیح داده‌اند فی الحال نظاره‌گر اوضاع بازار باشند و از فروش محصولاتشان دست بکشند.

این در حالی است که در روز گذشته همچنین در معاملات بورس کالا نیز شاهد رقابت داغ بر سر خرید شمش‌های عرضه‌شده بودیم و برخی از این نهاده‌های عرضه‌شده از سوی فولادسازان حتی نزدیک ۴۳ درصد بالای قیمت پایه معامله شدند. به نحوی که امروز میانگین قیمت انواع شمش در بورس کالا بدون احتساب مالیات به ۸۱۰۰ تا ۸۲۰۰ تومان رسید و با یک حساب سرانگشتی بعید نیست که هفته آینده نرخ میلگرد آجدار حتی در بورس کالا به ۱۰ هزار تومان هم برسد، چه رسد به بازار آزاد. ۴۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم محصول معامله شد

از نقطه نظری دیگر اگرچه در روز چهارشنبه ۱۸ تیر، نرخ ارز نیز نسبت به روز قبل افزایش داشت اما فعالان بازار فولاد التهاب قیمتی ایجاد شده در محصولات فولادی را بیش از نرخ ارز متاثر از التهاب در رینگ معاملاتی شمش فولاد در بورس کالا می‌دانند و معتقدند رشد افسار گسیخته نرخ شمش در بورس کالا عامل التهاب در بازار آزاد محصولات فولادی نیز شد و افسار گسیختگی را به این بازار وارد کرد.

همچنین این فعالان معتقدند رقابت قیمتی ایجاد شده برای شمش در بورس کالا از تقاضای واقعی نشات نمی‌گیرد. برخی شرکت‌های مجاز برای خرید شمش نرخی بیش از حد انتظار در رینگ اعلام می‌کنند تا در هر شرایطی برنده رقابت باشند، پس از خرید نیز محصول را در خط تولید به کار نمی‌برند و در بازار آزاد به فروش می‌رسانند. درواقع این تولیدکننده نماها از فرصت پرداخت۱۰ درصد قیمت در زمان معامله و فرصت ۳ روزه پرداخت مابقی وجه استفاده کرده و محصول را با پرداخت رقم اندکی خریداری کرده و در این فرصت در بازار آزاد پیش فروش کرده، سپس بهای معامله را می‌پردازند. در این شرایط الزام پرداخت ۸۰ درصد بهای معامله در روز خرید باعث کوتاه شدن دست این واسطه‌گران از این بازار و بازگشت ثبات نسبی در بازار خواهد بود.

تثبیت قیمت میلگرد در کانال ۹ هزار تومان و معامله هر کیلوگرم شمش با نرخ پایه ۸ هزار تومان در رینگ معاملاتی بورس کالا اتفاق عجیب و غیرمنتظره هفته جاری در بازار فولاد کشور بود. گستره وسیع بازار محصولات فولادی و سرعت بالای نقدشوندگی محصولات این بازار باعث شده تا سرمایه‌های سرگردان قابل توجهی با هدف سوداگری به این بازار سرازیر شوند. در این میان اما و اگرهای رعایت کف عرضه از سوی فولادسازان نیز بر التهابات معاملات شمش فولاد در رینگ بورس کالا افزوده است. برخی از فعالان بازار معتقدند؛ نتایج عدم وجود قانونی برای الزام تولیدکنندگان به رعایت کف عرضه بیش از قبل نمایان شده است.
استمرار روند صعودی قیمت‌ها در یک هفته اخیر، بازار آزاد محصولات فولادی و رینگ معاملاتی شمش و سایر محصولات فولاد در بورس کالا روزهای غیرقابل پیش‌بینی را طی کردند. ورود نرخ ارز به کانال ۲۲ هزار تومان در روزهای ابتدایی هفته هجوم تقاضا در بازار محصولات فولادی را درپی داشت. در روز شنبه ۱۴ تیر میلگرد سایز ۸ قیمت ۹ هزار تومان به‌ازای هر کیلوگرم را تجربه کرد، در روزهای معاملاتی بعدی، بهای سایر سایزهای میلگرد نیز به کانال ۹ هزار تومان وارد شده و در این کانال تثبیت شدند. درحالی قیمت محصولات فولادی در هفته اخیر در این کانال قیمتی قرار گرفته که صحبت از میلگرد کیلویی ۹ هزار تومان در هفته‎‌های گذشته بیشتر به طنزی تلخ شباهت داشت و فعالان این بازار نیز باور نداشتند که این محصول در این بازه زمانی کوتاه و آن هم در شرایط رکود فعلی مصرف به سطح قیمت‌های این چنینی برسد. درواقع رشد سرسام‌آور بهای ارز و آشفتگی اقتصادی کشور باعث شده تا بخش قابل‌توجهی از پیش‌بینی‌های قبلی نسبت به بازار شمش و محصولات فولادی نادرست از آب درآید. همان‌گونه که در گزارش‌های پیشین دنیای اقتصاد بیان شده بود این روزها نرخ ارز معیار قیمت فولاد در کشور شده است و افزایش نرخ دلار هجوم نقدینگی به این بازار را درپی دارد.

 

عدم ثبات عرضه و آشفتگی بازار شمش فولاد
تفاوت دیگربازار فولاد با سایر فلزات نیز به عرضه محصول میانی (شمش) در بورس کالا مربوط است. سایر فلزات پرمصرف همچون مس و آلومینیوم در اغلب مواقع از ثبات عرضه برخوردار هستند، اما یکی از فعالان بازار معتقد است؛شرکت‌های عرضه‌کننده شمش فولاد در بسیاری موارد زیربار کف تعیین شده برای عرضه نمی‌روند و قانونی نیز برای الزام این شرکت‌ها برای عرضه در بورس وجود ندارد.کمبود عرضه در حالی که تقاضا از سوی تولیدکنندگان بالادست فولادی وجود دارد باعث می‌شودکه رقابت بیش از حد انتظار برای خرید شمش در رینگ معاملاتی بورس کالا پدید آید. چرا که تولیدکننده محصول نهایی برای جلوگیری از تعطیلی خط تولید خود مجبور به خرید محصول حتی با قیمت بالا است. در این شرایط که بازار محصولات فولادی در اثر نوسانات ارزی به میزان قابل توجهی آشفته شده، عدم ورود وزارت صمت برای تصحیح بازار نیز جای تعجب دارد. درمعاملات هفته پیشین شمش فولاد در بورس کالا نیز قیمت خرید در بازه ۶ تا ۷‌هزار و ۵۰۰ تومان به ‌ازای هر کیلوگرم شمش متغیر بود که بورس کالا معاملات انجام شده با قیمت بیش از ۷ هزار تومان را تایید نکرد.اگرچه قیمت بالای ۷ هزار تومان برای هر کیلوگرم شمش رقمی غیرمنطقی است، اما اگر مسوولان بنا دارند که معاملات را به‌علت رشد رقابت تایید نکنند، بهتر است از ابتدا سقف قیمت رقابتی تعیین کنند،چرا که عدم تایید معاملات تنها باعث افزایش کسری موجودی و شدت گرفتن بیشتر تقاضا در عرضه بعدی خواهد شد. اتفاقی که در معاملات شمش روز چهارشنبه ۱۸ تیر پیش آمد.


خروج بازار میلگرد از ثبات قیمتی
در روز سه‌شنبه ۱۷تیر بازار آزادمحصولات فولادی از ثبات نسبی برخوردار بود، ورود نرخ ارز به فاز کاهشی قیمت این بازار را کنترل کرد، اما این ثبات قیمتی در این بازار ادامه‌دار نشد و بازار در روز پایانی معاملات خود در هفته جاری شاهد افزایش قیمت بود به نحوی که میلگرد سایز ۱۴ با افزایش ۶/ ۱ درصدی ظرف یک روز به قیمت ۹ هزارتومان رسید

سرایت نقدینگی به بازار فولاد بالاتر از سایر فلزات
اگرچه افزایش نرخ ارز در این مدت بر بهای سایر محصولات فولادی نیز اثرگذار شده اما در سایر محصولات میانی و پایانی فلزی؛ التهابی مشابه معاملات بازار آزاد و بورس فولادی‌ها وجود ندارد، این موضوع به بالا بودن قدرت نقدشوندگی محصولات فولادی بازمی‌گردد. فولاد از قدرت نقدشوندگی بسیار بالاتری نسبت به سایر فلزات برخوردار است و همین موضوع نیز باعث افزایش حضور واسطه‌گران در این بازار می‌شود. همچنین خریداران این بازار اطمینان دارندکه باتوجه به گستره بزرگ مصرف فولاد،در فروش محصول با مشکل کمتری مواجه می‌شوند،اما شرایط در سایر فلزات چنین نیست،چرا که محدودیت طیف کالاهای مصرفی قدرت نقدشوندگی را در آنها کمتر کرده و همین موضوع نیز باعث شده تا تمایل دلالان برای حضور در این بازارکاهش یابد.

در این شرایط دولتِ همچنان ناتوان از کنترل بازار ارز و سکه، در تعیین نحوه قیمت‌گذاری محصولات زنجیره فولاد و مهمتر از آن نظارت بر افزایش قیمت افسارگسیخته مقاطع فولادی نیز درمانده است و همچنان به عرضه قطره‌چکانی مواد اولیه بخصوص شمش و ورق در میان نوردکاران ادامه می‌دهد. البته امروز هنوز بسیاری از تولیدکنندگان مقاطع فولادی روز محصولات خود را اعلام نکرده‌اند و معلوم نیست این قیمت‌ها تا کجا سودای افزایش داشته باشند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *